Zadzwoń do nas: 532 323 112

Spotkajmy się:

Blog

Stoki narciarskie i trasy biegowe Ziemi Kłodzkiej

Aktualności

gdzie na narty w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach? Gdzie na biegówki w Kotlinie Kłodzkiej i okolicach?

Czy w Kotlinie Kłodzkiej można zaczerpnąć zimowego szaleństwa? A przy tym jeszcze porządnie się wyspać i dobrze zjeść? No pewnie, i to jak!

Od czego zacząć? Wybierz miejsce swojego pobytu. Może być to Zieleniec, może być Czarna Góra. Jeśli jednak nie lubisz tłocznych miejsc i budżet też musisz mieć na wodzy wybierz pobliskie miejscowości, oblegane nieco mniej, jak choćby Polanica-Zdrój. Co prawda do stoków musisz się wówczas dostać samochodem, jednak oszczędność na noclegach i posiłkach może zrekompensować tę niedogodność i pozwoli wypocząć w ciszy i spokoju, z dala od tłumów ze stoku :)

Co dalej? 

To podchwytliwe pytanie. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania, oczekiwań i preferencji. Rozłóżmy więc na czynniki pierwsze wszystkie najlepsze zimowe miejscówki. Krótko, zwięźle i na temat... do dzieła 👍😉

  • Zieleniec - znany jako Zieleniec Ski Arena lub Zieleniec Sport Arena 

To dość oczywisty wybór biorąc pod uwagę wypoczynek na Ziemi Kłodzkiej.  Kurort reklamuje się jako największy w Polsce ośrodek narciarski. Czy tak jest naprawdę? Hmmm... Z całą pewnością na plus działa to, że Zieleniec jest idealnym miejscem na ferie z dziećmi.  Odnajdziecie tutaj gęsto nasyconą siatkę 48 tras (łącznie 23 kilometry), przy czym większość oznaczona jest jako trasy łatwe niebieskie. Jednak nie dajcie się zwieść kolorom :) Trasy niebieskie są zróżnicowane pod kątem wyprofilowania i długości, nie wszystkie więc nadają się dla początkujących narciarzy. Arena zapewnia także  trasy czerwone i jedną trasę czarną. Już po takiej analizie można wywnioskować, że jest to miejsce zdecydowanie przyjazne początkującym i średniozaawansowanym, a także rodzinom z maluchami i juniorami, a  „ośle łączki" zlokalizowane w okolicy kościoła i dużego parkingu będą idealne na sanki i jabłuszka :) Najmłodsi mogą nabywać nowych umiejętności na 4 wyciągach dydaktycznych (wyciągi taśmowe  2 po 50 metrów, 100 metrów i 124 metry).  Liczne szkółki także zapewniają bezpieczeństwo dzieci, podczas gdy rodzice szaleją na trudniejszych trasach. Średniozaawansowani mogą zaszaleć na stokach położonych w najwyższych partiach gór i trzech czerwonych trasach zlokalizowanych w niższych partiach lub dać się ponieść alpejskim emocjom i zaszaleć na trasie czarnej, o wdzięcznej nazwie Na Krechę, zlokalizowanej przy ośrodku Nartorama. 

Co do infrastruktury -tutaj też nie można narzekać, bo całość rozwija się prężnie.  W szczycie sezonu wyciągi są czynne od godziny 9:00-21:00 z przerwą na ratrakowanie, a przyjemność z jazdy nocnej możecie czerpać aż na 22 naświetlanych  trasach.  #Zieleniec do Waszej dyspozycji oddaje łącznie 31 wyciągów: 6 kolei kanapowych, 1 kolej kanapowo-gondolowa, 1 orczyk, 4 taśmy, 17 talerzyków. To jak? Kto chętny na #szusowanko ?

Trasy narciarskie i biegowe Zieleniec

  • Czarna Góra Resort

Drugi zimowy kurort do tytułu pretendenta najlepszej zimowej miejscówki Ziemi Kłodzkiej. Łączna ilość 15 tras narciarskich (14 kilometrów tras) i 12 kolei na 60 hektarach może nie wydawać się oszałamiająca, jednak zdecydowaną przewagą tego miejsca jest długość i szerokość tras, co szczególnie cieszy osoby średniozaawansowane i zaawansowane, bo można zaszaleć! Jest gdzie, #naCzarnej grubo porządzisz. 

Najmłodszych fanów zimowych szaleństw porwą polany: Bartusiowa, Czarodziejska, Jędrusiowa, Misiowa i Saneczkowa z czterema wyciągami BabyLift. To jest to, co małe tygryski lubią najbardziej 😉 Wszystkie z tras na polanach są łatwe, o długości od 100 do 420 metrów i łagodnym profilu.  Na początkujących i średniozaawansowanych czeka w gotowości 8 niebieskich tras, oznaczonych literami alfabetu od G do N (od 200 - 450 metrów). Oczywiście, pośród niebieskich tras również możecie liczyć na różny profil :)

Na najmocniejszych narciarzy czeka 5 średniotrudnych tras czerwonych z homologacją FIS: Helly Hansen B Fis, C Fis, D Fis, E i F Fis (długość od 1020 -1680 m!) i jedna trudna czerwono-czarna  trasa A o długości 1600 m "czarna ściana". 

Na te cudowne trasy podrzuci Was łącznie 6 wyciągów3 koleje linowe oraz 3 taśmy. Warto wspomnieć o 6-osobowej kanapie Luxtorpedzie, która dociera na szczyt Czarnej Góry (1150 m n.p.m.) oraz dwie 4-osobowe koleje, w tym jedna prowadząca na Żmijowiec (1100 m n.p.m.).  

Istotne! Część stoków jest dostępna do 21:00 w ramach nocnej jazdy - pełnia szczęścia gwarantowana. 

W sezonie zimowym 2023  ku uciesze młodszych i starszych kurort przewidział rewelacyjną trasę saneczkową o długości około 3 km i lodowisko. Hip, hip! Hurraaa!

Miejscówka zupełnie inna pod kątem klimatu niż Zieleniec. Będąc na Ziemi Kłodzkiej koniecznie trzeba odwiedzić jeden i drugi kurort, aby wybrać swój naj 🥰

Czarna Góra mapa tras narciarskich

  • Stacja narciarska Lądek-Zdrój

Niewielka, ale bardzo klimatyczna stacja narciarska położona na północnych stokach Trojaka. To urocze miejsce oddaje do dyspozycji fanów nart i desek 7 tras. Pięć z nich to trasy niebieskie łatwe o długościach 280 m, 300 m, 300 m, 360 m i 550 m. Jedna z tras oznaczona jako czerwona trudna mierzy 550 m i dwie dla najmłodszych z wyciągiem Kubuś, dla rozpoczynających przygodę z zimowymi sportami o długościach 60 m i 120 m. Łącznie to niecałe 2 km tras, na które podrzucą Was: kolej kanapowa Doppelmayer, talerzyki Elster i Bachleda, orczyk Doppelmayer i dwa wyciągi zaczepowe Baby-Lift. 

  • Stacja narciarska Kamienica

Niewielka stacja narciarska na zboczach Góry Zawada funkcjonująca od 2002 roku. Oddaje do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów 4 trasy: łatwe niebieskie o długościach  300 m, 300 m i 450 m, a także jedną czerwoną trudną o długości 400 m i różnicy wzniesień 110 m.  Wszystkie trasy są naśnieżane, z czego dwie (niebieska i czerwona) są trasami oświetlanymi. Co istotne - stacja odbiega od komercyjnego trendu, nie znajdziecie tutaj reklam ani muzyki na stokach. Można w ciszy i spokoju oddać się kontemplacji podczas kolejnych zjazdów:), po których na szczyty podrzuci Was 4-osobowa kolej Bolek, wyciąg orczykowy F1 czy wyciągi talerzykowe P2 / P3. 

Nie można przemilczeć faktu, iż Czarna- Góra, Lądek - Zdrój i Kamienica należą do strefy Ski Region Śnieżnik. Wszystkie trzy są usytuowane w masywie Śnieżnika, a flagowym produktem jest karnet Blackcard, pozwalający szusować na wszystkich trzech stacjach! Rewelacja 👌👌 

ski region Śnieżnik

Najlepsze w wymienionych stokach jest to, że ze Smaki Na Szlaku leżą dokładnie w sercu Kotliny Kłodzkiej, w tętniącej zimowym życiem Polanicy-Zdroju. I wszędzie zaprowadzi Cię podobna ilość kilometrów. Co powiesz na taką rewelacyjną lokalizację? Ponadto, gdy na wszystkich stokach restauracje pękają w szwach u nas masz szansę na zdobycie stolika przed tłumem głodnych narciarzy :) Bo u nas odnajdziesz #DaniaZeSmakiem i #PokojeZeSmakiem 😍

Narciarstwo biegowe? No pewnie!

Jeżeli zimowe szaleństwo to dla Was kilometry tras biegowych i rewelacyjne pejzaże, to dobrze trafiliście.

👍W Zieleńcu odnajdziecie mnogość tras, a część z nich łączy się płynnie z czeską stroną, zapewniając Wam niezapomniane wrażenia (łącznie 200 km tras!). Strona kurortu kusi fanów narciarstwa biegowego czterema dobrze opracowanymi trasami o długości od 3,5 km do 14 km, o przewyższeniach od 100 do 180 metrów.  Właśnie dzięki temu, okolice Zieleńca i Orlicy to ulubione miejsce ćwiczeń wytrzymałościowych sportowców -w tym znanej biathlonistki Weroniki Nowakowskiej lub mistrza olimpijskiego Tomasza Sikory. Takie cuda wyczynia z nami mikroklimat w tym miejscu. Nasza wydolność zdobywa szczyty :)

👍 Czarna Góra powita Was niesamowitymi pejzażami, a dodatkową atrakcją dla zaawansowanych piechurów będzie opcja zdobycia Śnieżnika :) A wracając do narciarstwa biegowego -podobnie jak w przypadku Zieleńca, dzięki współpracy z sąsiadami z Czech łączna długość tras to 200 km! Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie czekają na Ciebie  ⬇⬇

Punkty początkowe tras:

  • Sienna (na punkt początkowy można wjechać wyciągiem Żmija) i dotrzeć do schroniska na Śnieżniku lub na Przełęcz Śnieżnicką,
  • Janowa Góra,
  • Nowa Morawa,
  • Leśniczówka Nowy Gierałtów,
  • Bielice.

 👍Jamrozowa Polana -Tauron Duszniki Arena -profesjonalny i nowoczesny obiekt oferujący pełnię szczęścia dla narciarzy biegowych i sportowców uwielbiających biathlon. Strzelnica, pętla 1300 m i 2250 m, trasy z kompletnym systemem naśnieżania, trasy z naświetleniem, rewelacyjne położenie, połączenie tras biegowych z Zieleńcem. Same plusy 💪 Z ciekawostek: w 2017 odbyły się tutaj Otwarte Mistrzostwa Polski w Biathlonie / Puchar IBU. Jakuszycka Polana się chowa, #JamrozowaPolana rules!

👍Trasy biegowe Parku Narodowego Gór Stołowych -tutaj nie sposób nie wspomnieć o czekającym na Was Karłowie, który w sezonie letnim słynie ze Szczelińca, a w sezonie zimowym raczy Was malowniczymi trasami biegowymi utrzymywanymi przez zarząd Parku Narodowego. 

 👍Lasówka / Spalona /Jagodna - dokładnie opisane w szacie letniej tutaj, zasługują na Waszą uwagę również w szacie zimowej. Ośrodek ten powstał na przełomie 2009/2010 roku i od tamtej pory szczyci się opinią najlepiej przygotowanego i rozwiniętego ośrodka narciarstwa biegowego. Punktem początkowym jest parking w Jagodnej.

Biegówki to Twój świat? To pakuj sprzęt i wyruszaj 😉😉 Wygodne pokoje gościnne w Smakach Na Szlaku Was ugoszczą jak należy. Komfortowe pokoje gościnne z nutką butiku, rewelacyjne śniadanie z pyszną kawą zaserwowane w klimatycznej drewnianej karczmie to koniecznie odwiedź nasze Pokoje Gościnne w Smakach Na Szlaku.  Nie rozczarujesz się. 

 

 

 

 

Pozwól się ugościć - restauracja i noclegi w Polanicy-Zdroju

Cieszymy się, że z nami jesteś. Teraz pozwól nam się ugościć. Tradycyjnie. Po polsku. Po góralsku. Rozgość się w przytulnej góralskiej karczmie z pięknym widokiem, a następnie odpocznij, korzystając z naszych noclegów w Polanicy-Zdroju i uwolnij zmysły. Gdy aura sprzyja- na kameralnym tarasie wśród zieleni. A gdy nieco chłodniej - przy korzennym grzańcu...

Skontaktuj się z nami

Cookies settings