Zadzwoń do nas: 532 323 112

Spotkajmy się:

ZAMEK LEŚNA SKAŁA

25 min
Miasto: Szczytna
Cena: 25
Waluta: min

Zamek Leśna Skała w szczytnej - zaczerpnij lokalnej historii!

Przenieś się w dawne lata i zobacz, w jakich wnętrzach funkcjonowali niegdyś lokalni bogacze. A przy tym - podziwiaj widoki i ciesz się chwilą. 

Neogotycka budowla zaprojektowana przez architekta Karla Friedricha Schinkela, uroczo wkomponowana w masyw górski Szczytnik (589 m n.p.m.)najwyższej kulminacji niewielkiego płaskiego stoliwa stanowiącego południowo-wschodni skraj Gór Stołowych,przy malowniczych urwiskach skalnych z Orlimi Skałkami od strony południowo-zachodniej.  Budowla wznoszona w latach 1831-1837, na miejscu rozebranego kilka lat wcześniej Fortu na Szczytniku, została rezydencją ówczesnego właściciela Szczytnej  hrabiego Leopolda von Hochenberga jako rezydencja magnacka.  Po śmierci właściciela w roku 1843 zamek przechodził kolejno z rąk jego siostry do wielu właścicieli, aż w roku 1860 zakupili go właściciele huty w Batorowie - Rohrbachowie. Córka jednego z właścicieli - Helena Klein wraz z mężem zajęli się posiadłością i zdecydowali dobudować kaplicę.  Kolejnymi właścicielami majątku zostali Misjonarze Świętej Rodziny, którzy rozbudowali kaplicę oraz sam zamek i rozpoczęli budowę kalwarii. W latach 50-tych majątek został przjęty przez Państwo, po czym przekształcono go w Dom Pomocy Społecznej, który funkcjonował aż do 2020 roku (w roku 2006 roku orzeczeniem Komisji Majątkowej przy MSWiA oddano zamek Domowi Zakonnemu Misjonarzy Świętej Rodziny). 

Przy zamku znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się przepiękna panorama Obniżenia Dusznickiego, a w  samym jego centrum znajduje się miasto Szczytna.  

W pobliżu zamku znajduje się warta uwagi droga krzyżowa, a kolejne stacje uwiecznione są w płaskorzeźbach na skałach z piaskowca na jednym z leśnych traktów - koniecznie musisz to zobaczyć. 

Obecnie spora część posiadłości oraz ogrody otaczające zamek są udotępnione do zwiedzania, również w formie nocnego zwiedzania.  Dreszczyk emocji zapewniony!

Do zamku można wybrać się na długi spacer. Ze Smaków Na Szlaku do zamku Leśna Skała. Trasa na około 5 km, o czasie niecałych 2 godzin. Polanica-Piekielna Góra - Kamiennik - Zamek Leśna Skała, szlak PTTK niebieski-zielony-żółty.

Zamek Leśna Skała

ul. Zamkowa 8, 57-330 Szczytna

Aktualne informacje na FB/ zamek.szczytna

 

Pozwól się ugościć

Cieszymy się, że z nami jesteś. Teraz pozwól nam się ugościć. Tradycyjnie. Po polsku. Po góralsku. Rozgość się w przytulnej góralskiej karczmie z widokiem na Polanicę-Zdrój i uwolnij zmysły. Gdy aura sprzyja- na kameralnym tarasie wśród zieleni. A gdy nieco chłodniej - przy korzennym grzańcu...

Skontaktuj się z nami

Cookies settings